
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Maks temperatur | 93 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA104 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 17400 million |
| Chipstørrelse | 392.0 mm² |
| Densitet | 44.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5888 |
| TMU | 184 |
| ROP | 96 |
| SM'er | 46 |
| Tensor-kerner | 184 |
| RT-kerner | 46 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1500 MHz |
| Boost-klokke | 1725 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 220 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 242 mm |
| Højde | 112 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1770 MHz +2.6% | 2.5 | |||||
| 1755 MHz +1.7% | 2 | |||||
| 1845 MHz +7.0% | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | 2.8 | 294 mm | 112 mm | 55.9 mm | ||
| 1725 MHz | 2 | 242 mm | 112 mm | 40 mm |