
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA107 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 8700 million |
| Chipstørrelse | 200.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2304 |
| TMU | 72 |
| ROP | 32 |
| SM'er | 18 |
| RT-kerner | 18 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 192.0 GB/s |
| Hastighed | 12.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 727 MHz |
| Boost-klokke | 1462 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 50 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 163 mm |
| Højde | 69 mm |
| Bredde | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 557 kr. Komplett.dk | 1462 MHz | 1 | 163 mm | 69 mm | 20 mm |