
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Maks temperatur | 90 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | AD106 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 22900 million |
| Chipstørrelse | 188.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3072 |
| TMU | 120 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 24 |
| Tensor-kerner | 120 |
| RT-kerner | 30 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 288.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1830 MHz |
| Boost-klokke | 2535 MHz 2460 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 115 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1a |
| HDCP | 2.3 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 202.2 mm |
| Højde | 120.3 mm |
| Bredde | 40.1 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 499 kr. Elgiganten.dk | 2490 MHz +1.2% | |||||
| 2460 MHz | ||||||
| 2460 MHz | ||||||
| 2535 MHz +3.0% | 2 | 202.2 mm | 120.3 mm | 40.1 mm | ||
| 2460 MHz | 2 | 210 mm | 115 mm | 40 mm | ||
| 2475 MHz +0.6% | 2 | 210 mm | 115 mm | 40 mm | ||
| 2475 MHz +0.6% | 2 | 182 mm | 69 mm | 40 mm |