
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | AD107 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 18900 million |
| Chipstørrelse | 159.0 mm² |
| Densitet | 118.9 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2816 |
| TMU | 88 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 22 |
| Tensor-kerner | 88 |
| RT-kerner | 22 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 256.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1620 MHz |
| Boost-klokke | 2130 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Anbefalet strømforsyning | 500 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 168 mm |
| Højde | 69 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 238 kr. Komplett.dk | 2130 MHz | 2 | 168 mm | 69 mm | 40 mm |