
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Maxwell 2.0 |
| Generation | GeForce 900 |
| Forrige generation | GeForce 700 |
| Næste generation | GeForce 10 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GM204 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 28 nm |
| Transistorer | 5200 million |
| Chipstørrelse | 398.0 mm² |
| Densitet | 13.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 224.4 GB/s |
| Hastighed | 7.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1127 MHz |
| Boost-klokke | 1216 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1753 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 2 |
| TDP | 165 w |
| Anbefalet strømforsyning | 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.2 |
| HDMI | 1 2.0 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1431 MHz +17.7% | 2 | |||||
| 1216 MHz | ||||||
| 1216 MHz | 2 | 267 mm | 111 mm | 40 mm |