
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | GeForce 500 |
| Forrige generation | GeForce 400 |
| Næste generation | GeForce 600 |
| Grænseflade | PCIe 2.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GF110 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 40 nm |
| Transistorer | 3000 million |
| Chipstørrelse | 520.0 mm² |
| Densitet | 5.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 512 |
| TMU | 64 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 1.5 GB |
| Bus | 384 bit |
| Båndbredde | 192.4 GB/s |
| Hastighed | 4.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 772 MHz |
| Shader-klokke | 1544 MHz |
| Boost-klokke | 1564 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1002 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 244 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1564 MHz | 3 |