
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Tesla 2.0 |
| Generation | GeForce 200 |
| Forrige generation | GeForce 100 |
| Næste generation | GeForce 300 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GT200B |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 55 nm |
| Transistorer | 1400 million |
| Chipstørrelse | 470.0 mm² |
| Densitet | 3.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 240 |
| TMU | 80 |
| ROP | 32 |
| SM'er | 30 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR3 |
| Størrelse | 1 GB |
| Bus | 512 bit |
| Båndbredde | 159.0 GB/s |
| Hastighed | 2.5 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 648 MHz |
| Shader-klokke | 1476 MHz |
| Boost-klokke | 1508 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1242 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 204 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DVI | 2 |
| S-Video | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1508 MHz |