
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 44 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 4 nm |
| Transistorer | 29700 million |
| Chipstørrelse | 199.0 mm² |
| Densitet | 149.2 /mm² |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 322.3 GB/s |
| Hastighed | 20.1 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1700 MHz |
| Spilklokke | 2530 MHz |
| Boost-klokke | 3130 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2518 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w 500 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 2.1a |
| HDMI | 1 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 |
| Længde | 202 mm |
| Højde | 120 mm |
| Bredde | 49 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3130 MHz | 2.5 | 202 mm | 120 mm | 49 mm | ||
| 2 699 kr. Komplett.dk | 3310 MHz +5.8% | 2.5 | 304 mm | 126 mm | 50 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2.6 | 298 mm | 131 mm | 51 mm | ||
| 3290 MHz +5.1% | 2.1 | 249 mm | 132 mm | 41 mm | ||
| 3130 MHz | 2 | 281 mm | 118 mm | 40 mm | ||
| 2 885 kr. Komplett.dk | 3320 MHz +6.1% | 2 | 281 mm | 118 mm | 40 mm | |
| 2 390 kr. Elgiganten.dk | 3130 MHz | 2 | 200 mm | 100 mm | 40 mm | |
| 3310 MHz +5.8% | 2 | 310 mm | 100 mm | 40 mm | ||
| 2 918 kr. Elgiganten.dk | 3290 MHz +5.1% | 2.3 | 244 mm | 124 mm | 46.1 mm | |
| 3130 MHz | 2 | 200 mm | 122 mm | 40.6 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2.5 | 290 mm | 124 mm | 49 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2.5 | 290 mm | 124 mm | 49 mm | ||
| 3 102 kr. Komplett.dk | 3320 MHz +6.1% | 2.4 | 270 mm | 124 mm | 48 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2.4 | 270 mm | 124 mm | 48 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2.4 | 270 mm | 124 mm | 48 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2 | 281 mm | 118 mm | 40 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2.8 | 300 mm | 131 mm | 55 mm |