
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 32 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 28100 million |
| Chipstørrelse | 346.0 mm² |
| Densitet | 81.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3456 |
| TMU | 216 |
| ROP | 96 |
| RT-kerner | 54 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 12 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 432.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1435 MHz |
| Spilklokke | 2239 MHz 2171 MHz |
| Boost-klokke | 2599 MHz 2544 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 245 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 |
| Længde | 279.9 mm |
| Højde | 133.9 mm |
| Bredde | 49.3 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 707 kr. Komplett.dk | 2599 MHz +2.2% | 2.6 | 335 mm | 130 mm | 52 mm | |
| 2599 MHz +2.2% | 2.5 | 279.9 mm | 133.9 mm | 49.3 mm |