
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 21 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 26800 million |
| Chipstørrelse | 520.0 mm² |
| Densitet | 51.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5120 |
| TMU | 288 |
| ROP | 128 |
| RT-kerner | 72 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Båndbredde | 512.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1825 MHz |
| Spilklokke | 2065 MHz 2015 MHz |
| Boost-klokke | 2310 MHz 2250 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 3 |
| TDP | 300 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w 700 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| HDMI | 1 2.1 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.8 3 |
| Længde | 324 mm |
| Højde | 142 mm |
| Bredde | 55 mm |
| Weight | 1564 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2360 MHz +4.9% | 2.8 | 330 mm | 140 mm | 56 mm | ||
| 2310 MHz +2.7% | 2.8 | 324 mm | 142 mm | 55 mm |