
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 23 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 11060 million |
| Chipstørrelse | 237.0 mm² |
| Densitet | 46.7 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1792 |
| TMU | 112 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Båndbredde | 224.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1626 MHz |
| Spilklokke | 2044 MHz |
| Boost-klokke | 2491 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 132 w |
| Anbefalet strømforsyning | 500 w 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 2 |
| Længde | 269 mm |
| Højde | 132 mm |
| Bredde | 41 mm |
| Weight | 627 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2491 MHz | 2.1 | 269 mm | 132 mm | 41 mm | ||
| 2491 MHz | 2 | 200 mm | 111 mm | 39 mm |