

| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Blackwell 2nd-gen |
| Generation | Blackwell PRO W |
| Forrige generation | Workstation Ada |
| Grænseflade | PCIe 5.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GB206 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 21900 million |
| Chipstørrelse | 181.0 mm² |
| Densitet | 121.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4352 |
| TMU | 136 |
| ROP | 64 |
| Tensor-kerner | 136 |
| RT-kerner | 34 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR7 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 288.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 982 MHz |
| Boost-klokke | 1957 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1125 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 170 mm |
| Højde | 69 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 516 kr. Komplett.dk | 1957 MHz |