

| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | AD104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstørrelse | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 7680 |
| Tensor-kerner | 240 |
| RT-kerner | 60 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 432.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 2070 MHz |
| Boost-klokke | 2580 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 210 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 112 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 820 kr. Komplett.dk | 2580 MHz | 2 | 267 mm | 112 mm | 40 mm |