
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | Quadro Turing |
| Forrige generation | Quadro Volta |
| Næste generation | Workstation Ampere |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 13600 million |
| Chipstørrelse | 545.0 mm² |
| Densitet | 25.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2304 |
| TMU | 144 |
| ROP | 64 |
| SM'er | 36 |
| Tensor-kerner | 288 |
| RT-kerner | 36 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 608.0 GB/s |
| Hastighed | 19.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1005 MHz |
| Boost-klokke | 1545 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1625 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Anbefalet strømforsyning | 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 241.3 mm |
| Højde | 111.8 mm |
| Bredde | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1545 MHz | 1 | 241.3 mm | 111.8 mm | 20 mm |