
| Information | |
|---|---|
| Platform | Mining |
| Arkitektur | Pascal |
| Grænseflade | PCIe 1.0 x1 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GP106 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 16 nm |
| Transistorer | 4400 million |
| Chipstørrelse | 200.0 mm² |
| Densitet | 22.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 768 |
| TMU | 48 |
| ROP | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 3 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 192.2 GB/s |
| Hastighed | 8.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1354 MHz |
| Boost-klokke | 1531 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2002 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 75 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|