
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | Quadro NVS |
| Grænseflade | PCIe 1.1 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GF119S |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 40 nm |
| Transistorer | 292 million |
| Chipstørrelse | 79.0 mm² |
| Densitet | 3.7 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 48 |
| TMU | 8 |
| ROP | 4 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | DDR3 |
| Størrelse | 1 GB |
| Bus | 64 bit |
| Båndbredde | 14.0 GB/s |
| Hastighed | 1.8 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 523 MHz |
| Shader-klokke | 1046 MHz |
| Hukommelsesklokke | 875 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 19 w |
| Anbefalet strømforsyning | 200 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MHz |