
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Maxwell 2.0 |
| Generation | GeForce 900 |
| Forrige generation | GeForce 700 |
| Næste generation | GeForce 10 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GM206 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 28 nm |
| Transistorer | 2940 million |
| Chipstørrelse | 228.0 mm² |
| Densitet | 12.9 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1024 |
| TMU | 64 |
| ROP | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 2 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 112.2 GB/s |
| Hastighed | 7.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1127 MHz |
| Boost-klokke | 1178 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1753 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 120 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|