| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Tesla 2.0 |
| Generation | Tesla |
| Næste generation | Tesla Fermi |
| Grænseflade | PCIe 2.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GT200B |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 55 nm |
| Transistorer | 1400 million |
| Chipstørrelse | 470.0 mm² |
| Densitet | 3.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 240 x2 |
| TMU | 80 x2 |
| ROP | 28 x2 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR3 |
| Størrelse | 0.875 GB x2 |
| Bus | 448 bit x2 |
| Båndbredde | 111.9 GB/s x2 |
| Hastighed | 2.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 576 MHz |
| Shader-klokke | 1242 MHz |
| Hukommelsesklokke | 999 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 289 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| HDMI | 1 |
| DVI-I | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 38 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Shader-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|