
| Information | |
|---|---|
| Platform | Mining |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 30 |
| Grænseflade | PCIe 1.0 x4 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU106 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 10800 million |
| Chipstørrelse | 445.0 mm² |
| Densitet | 24.3 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2304 |
| TMU | 144 |
| ROP | 64 |
| Tensor-kerner | 288 |
| RT-kerner | 36 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1470 MHz |
| Boost-klokke | 1650 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 220 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1650 MHz |