
| Information | |
|---|---|
| Platform | Mining |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 1.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA100 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 54200 million |
| Chipstørrelse | 826.0 mm² |
| Densitet | 65.6 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4480 |
| TMU | 280 |
| ROP | 128 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2e |
| Størrelse | 10 GB |
| Bus | 5120 bit |
| Båndbredde | 1,555.2 GB/s |
| Hastighed | 2.4 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1140 MHz |
| Boost-klokke | 1410 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1215 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 250 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1410 MHz |