
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Battlemage |
| Generation | Arc B |
| Forrige generation | Arc A |
| Grænseflade | PCIe 5.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | BMG-G21 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 19600 million |
| Chipstørrelse | 272.0 mm² |
| Densitet | 72.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 16 |
| RT-kerner | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 224.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1700 MHz |
| Boost-klokke | 2600 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 167 mm |
| Højde | 69 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2600 MHz | 2 | 168 mm | 69 mm | 40 mm |