
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | DG2-512 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 6 nm |
| Transistorer | 21700 million |
| Chipstørrelse | 406.0 mm² |
| Densitet | 53.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 128 |
| Tensor-kerner | 512 |
| RT-kerner | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 1,024.0 GB/s |
| Hastighed | 32.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 2100 MHz |
| Boost-klokke | 2300 MHz 2400 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 2 1 |
| TDP | 225 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.0 |
| HDMI | 1 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.6 |
| Længde | 281 mm |
| Højde | 131 mm |
| Bredde | 51 mm |
| Weight | 880 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 849 kr. Komplett.dk | MHz |