
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Alchemist |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | DG2-512 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 6 nm |
| Transistorer | 21700 million |
| Chipstørrelse | 406.0 mm² |
| Densitet | 53.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3584 |
| TMU | 224 |
| ROP | 112 |
| RT-kerner | 28 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 512.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 2050 MHz |
| Boost-klokke | 2400 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 225 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2200 MHz -8.3% | 2.1 | 222 mm | 101 mm | 40.9 mm |