
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 21 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 26800 million |
| Chipstørrelse | 520.0 mm² |
| Densitet | 51.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5120 |
| TMU | 320 |
| ROP | 128 |
| RT-kerner | 80 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Båndbredde | 512.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1825 MHz |
| Boost-klokke | 2250 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 300 w |
| Anbefalet strømforsyning | 700 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 |
| HDMI | 1 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2340 MHz +4.0% | 2.9 | 320 mm | 140 mm | 57.8 mm | ||
| 2425 MHz +7.8% | 3.1 | 320 mm | 135 mm | 62 mm |