
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 21 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 26800 million |
| Chipstørrelse | 520.0 mm² |
| Densitet | 51.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3840 |
| TMU | 240 |
| ROP | 96 |
| RT-kerner | 60 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Båndbredde | 512.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1700 MHz |
| Spilklokke | 1815 MHz |
| Boost-klokke | 2105 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 250 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 |
| HDMI | 1 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|